• Igor Lehotan

Zabezpečenie a ochrana majetku

Článok o tom, čo všetko a ako vie správne navrhnutá inetelignentná domácnosť chrániť.


Poznáte príslovie, dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa nerozbije? Ochrana vlastnej domácnosti by mala byť na prvom mieste a nepríjemným situáciám sa chce asi vyhnúť každý. Preto je vhodné myslieť dopredu a na niektoré z nich sa pripraviť. Pod ochranou, alebo zabezpečením domácnosti nemyslím len zabezpečenie proti zlodejom, ale aj proti iným nepríjemnostiam ako je požiar, vytopenie, výpadok energie a pod. A ako k zabezpečeniu prispieva inteligentná domácnosť?


Ochrana proti zlodejom


Tu platí, že aj základné zabezpečenie a preventívne opatrenia sú lepšie ako žiadne. Žiadny systém nie je neprekonateľný, ale na druhej strane ak si má zlodej vybrať, vyberie si nezabezpečený, alebo slabo zabezpečený objekt.


Detekcia pohybu, otvorených dverí alebo okien patrí medzi základné zabezpečenie. Vďaka tomu budete mať prehľad o tom, či sa v objekte niekto nachádza a budete vedieť dostať okamžitú informáciu priamo na mobil. Inteligentná domácnosť vie okrem toho reagovať na neoprávnené vniknutie aj hlasitým alarmom, rozsvietením svetiel, alebo otvorením žalúzií. Zároveň dostanete na mobil snímky z kamier, alebo môžete byť upozornení na narušenie telefonickým hovorom. Čo sa má pri narušení udiať je len na vás.


Detekcia otvorených dverí sa dá napríklad použiť aj na identifikovanie neželaného otvorenia bezpečnostných schránok/trezorov, alebo skríň a tak budete mať okamžitú informáciu že sa niečo deje. Rovnako upozornenie na to, že ste zabudli zavrieť garážovú bránu môže pomôcť predísť škodám.


Na rozdiel od bežných zabezpečovacích systémov, monitoring domácnosti vie prebiehať automaticky počas vašej neprítomnosti bez toho, aby ste museli systém aktivovať, alebo deaktivovať.Informáciu o tom, že niekto zvoní, spolu so snímkou z kamery spred vstupných dverí, viete dostať okamžite na váš mobil.


Ochrana pred vytopením


O tom, že tečie práčka, alebo umývačka sa často dozvieme až keď je neskoro. Následok v podobe zničenej podlahy, nábytku, prípadne vytopených susedov nemusí byť lacný.

Vďaka jednoduchým senzorom na kritických miestach viete okamžite dostať informáciu o unikajúcej vode a konať. V prípade, že je to technický možné, automaticky sa uzavrie aj hlavný prívod vody, aby sa v prípade vašej neprítomnosti predišlo ďalším škodám.
Ochrana pred požiarom


Požiar vie spôsobiť najrozsiahlejšie škody v domácnosti. Aj keď mu inteligentná domácnosť nepomôže predísť, dokáže o jeho prípadnom vzniku majiteľa okamžite informovať pomocou detektorov dymu, alebo pri rýchlom zvýšení teploty v objekte. Okrem hlasitého alarmu v danej miestnosti, dostanete informáciu aj na váš mobilný telefón, alebo email.


Ochrana potravín


Stalo sa vám že ste nechali omylom otvorenú chladničku alebo mrazničku? Alebo že sa mraznička pokazila a prišli ste na to až keď bolo neskoro. Za pár eur je možné monitorovať teplotu v týchto spotrebičoch a v prípade že teplota stúpne nad stanovenú hranicu, dostanete o tom ihneď správu. Ušetríte nie len zachránené potraviny, ale aj vytopenú a zničenú podlahu z roztopenej mrazničky.


Detekcia výpadku elektrickej energie


V niektorých častiach sa to stáva častejšie, niekde menej, ale asi každý z nás sa stretol s výpadkom elektrickej energie. Ak je tento výpadok kratší, nič sa nedeje. Ak sa však jedná o trvalý stav (napríklad vyhodený bytový/domový istič), viete vďaka informácii o výpadku v čase vašej neprítomnosti konať a predísť tak škodám na majetku v podobe vymrznutého domu (nefunkčné kúrenie), alebo pokazených potravín v chladničke.

Poznáte ďalšiu oblasť ktorú by bolo potrebné zabezpečiť? Napíšte mi a nájdeme riešenie.

17 views

©2020 by Dom s rozumom.