• Igor Lehotan

Automatizácia osvetlenia a jej možnosti

V tomto článku sa dozviete:

 • Akým spôsobom sa dá realizovať automatizácia osvetlenia.

 • Aké výhody vám automatizácia osvetlenia prináša.

 • Aká problémy viete vďaka automatizácii jednoducho vyriešiť.


Čo sa skrýva pod pojmom inteligentné osvetlenie?


Jedná sa o najčastejší prvok domácej automatizácie a zároveň oblasť kde sa dá urobiť veľa chybných a často aj zbytočne drahých rozhodnutí. Pod pojmom Inteligentné osvetlenie sa rozumie nie len ovládanie svietidla cez diaľkové ovládanie, ale hlavne možnosť ho ovládať aj na základe iných udalostí, alebo pri zmene konkrétnych podmienok. Preto svietidlo s diaľkovým ovládaním ktoré s ničím iným nekomunikuje sa nedá považovať za prvok inteligentnej domácnosti.


Aj keď väčšinu času budete ovládať svietidlo asi štandardným spôsobom cez vypínač, vďaka jeho integrácii do domácej automatizácie, v závislosti na zvolenej technológii, vie svietidlo získať aj nové vlastnosti ktoré dovtedy nemalo. Napríklad možnosť zmeny intenzity, alebo farebného tónu svetla môže dostať aj starší luster.Technické možnosti ako premeniť svietidlo na inteligentné


Zapojenie svetiel do inteligentnej domácnosti je možné realizovať viacerými. Každý z nich ma svoje plus/mínus a preto sa niekedy využíva aj ich kombinácia.


Výmena bežnej žiarovky/svietidla za inteligentné je asi najjednoduchšia možnosť ktorú zvládne väčšina z nás. Pokiaľ však žiarovka nie je prepojená s centrálnou jednotkou, jedná sa stále len o diaľkovo ovládanú žiarovku. Pre získanie možností skutočného inteligentného osvetlenia je preto nutná integrácia s centrálnou jednotkou či už daného výrobcu (napr. Philips Hue, Ikea TRÅDFRI a pod), alebo najlepšie centrálnou jednotkou domácej inteligencie (napr. Homey, Fibaro a pod.).

Doplnenie inteligentného ovládania/modulu za existujúci vypínač bez nutnosti výmeny pôvodného svietidla/žiarovky je z pohľadu integrácie do domácej automatizácie najkvalitnejším riešením. Tento modul ukrytý za pôvodným vypínačom je následne možné ovládať prostrednítvom centrálnej jednotky, alebo napriamo podľa zvoleného typu.
Výmenou celého vypínača za inteligentný - je to v podstate rovnaký scenár ako v bode 2, akurát sa vymieňa celý vypínač ktorý už má v sebe vstavaný inteligentný modul. Okrem zmeny funkcionality dochádza aj k zmene dizajnu.

Pri rozhodovaní o tom, ktorý spôsob automatizácie zvoliť Vám radi poradíme.Prehľad základných možností ktoré vám prinesie inteligentné osvetlenie


 • Okamžitý prehľad o stave svietidiel a aj o ich spotrebe elektrickej energie.

 • Spoločné ovládanie vybraných skupín svietidiel - jedným kliknutím sa rozsvietia/vypnú všetky svetlá v danej miestnosti, poschodí, alebo v celom dome. Pri odchode z domu tak stačí jedno kliknutie a všetky svietidlá sú vypnuté.

 • Ovládanie osvetlenia z iného miesta ako je aktuálny vypínač - bez potreby novej kabeláže, alebo búrania je možné ovládať konkrétne svietidlo odkiaľkoľvek cez nový vypínač, mobilný telefón, alebo hlasom.

 • Automatické rozsvietenie a stlmenie/zhasnutie osvetlenia podľa rôznych podmienok. Napr. po príchode domov a otvorení vchodových dverí sa rozsvietia definované svetlá ak je už von tma. Pri zaznamenaní pohybu sa zapne podsvietenie schodiska, alebo sa svetlo vypne/stíši, ak nebol v miestnosti zaznamenaný pohyb dlhšiu dobu.

 • Stmievanie svetiel, ktoré doteraz neboli stmievateľné (podľa konkrétneho typu) - spolu s možnosťou zapojenia svietidla do inteligentnej domácnosti je možné vybrané svietidlá aj stmievať. A tak aj starožitný luster v obývačke môže svietiť stíšeným náladovým svetlom keď je to potrebné.

 • Menenie farby osvetlenia podľa rôznych podmienok - ak to daný zdroj svetla umožňuje, je možné farbu a intenzitu svetla prispôsobiť rôznym častiam dňa a rôznym aktivitám. Pri pozeraní TV sa svetlo v izbe stíši a nastaví farba podľa vášho priania. Pri rannom vstávaní bude intenzita osvetlenia postupne zvyšovaná a vás tak nebude budiť ostré svetlo.

 • Simulácia prítomnosti počas dovolenky prostredníctvom osvetlenia - svetlá môžu plniť aj bezpečnostnú funkciu. Počas vašej neprítomnosti budú v noci svetlá náhodne zapínané a vypínane a tak simulovať vašu prítomnosť, čo môže odradiť potenciálnych zlodejov.

 • Svetlo ako zvonček - na príchod návštevy ,môžete byť upozornení aj zmenou farby svetla, alebo jeho bliknutím. Hlasná hudba už nebude prekážkou :-)

 • . . . toto je len zlomok príkladov čo sa dá s inteligenntým osvetlením robiť.


Máte konkrétnu skúsenosť, alebo tip z tejto oblasti automatizácie? Budem rád ak sa o ňu podelíte na info@domsrozumom.sk.

14 views

©2020 by Dom s rozumom.