• Igor Lehotan

Ako reálne ušetriť s inteligentnou domácnosťou


  • Ako s využitím inteligentnej domácnosti viete ihneď ušetriť tamer 1000€.

  • Aké sú ďalšie možné úspory, ktoré vám prinesie.


Aj keď inteligentná domácnosť je v dnešnej dobe dostupná už takmer pre každého, stále sa jedná o dodatočnú investíciu a preto je na mieste položiť si otázku, či sa to celé oplatí.


Cena komfortu, bezpečia a kontroly nad svojou domácnosťou, ktorú vám inteligentná domácnosť prinesie, sa dá vyčísliť len ťažko. Napriek tomu vďaka rozumnej automatizácii viete dosiahnuť celkom významné úspory, ktoré často dokážu zaplatiť celú investíciu do inteligentnej domácnosti.
Okamžité úspory


Vďaka rozumne navrhnutej inteligentnej domácnosti vám odpadnú niektoré dodatočné investície, ktoré by ste bez nej museli vynaložiť. Jeden centrálny systém ovládania vie nahradiť iné samostatné riadiace jednotky (polievanie, kúrenie, alarm, osvetlenie) a tiež vie zlacniť nákup ostatných zariadení bez dopadu na komfort ich ovládania.


Zabezpečovací systém – centrálna jednotka domácej inteligencie spolu so senzormi vie plnohodnotne zabezpečiť vašu domácnosti a tak naradiť investíciu do samostatného alarmu. Môžete začať v malom a systém postupne rozširovať. Okamžitá úspora 860€ (ako náhrada Jablotron 100 minimum riešenia).


Žalúzie – elektricky ovládané vonkajšie žalúzie a rolety si môžete zakúpiť v dvoch verziách. Ovládané nástenným vypínačom, alebo prostredníctvom diaľkového ovládania. Cenový rozdiel je cca 90€ v prospech ovládania cez nástenný vypínač. Dodatočnou automatizáciou budete vedieť aj žalúzie ovládané cez vypínač pohodlne ovládať na diaľku a zároveň budete mať možnosť využiť klasický vypínač na stene. Navyše tieto žalúzie viete plnohodnotne zautomatizovať podľa vašich predstáv, čo je pri žalúziách s DO často problém kvôli uzavretému systému. Takto viete ušetriť cca 30€ na jedny ovládané žalúzie a získať ešte viac možností ich ovládania v porovnaním so žalúziami na diaľkové ovládanie.


Automatická závlaha – domáca inteligencia vie plnohodnotne nahradiť riadiacu jednotku polievania. Okrem načasovania polievania, budete mať kontrolu aj nad manuálnym ovládaním odkiaľkoľvek na svete. Úspora za riadiacu jednotku polievania cca 340€ (Rain Bird RZXe4 WiFi combo)


Termostat kúrenie – jednoduchou výmenou termostatu za typ ktorý je integrovateľný do domácej inteligencie (zwave, TADO a pod.) bez dodatočnej investície viete prepojiť kúrenie s domácou inteligenciou.


Zvonček – aj taká drobnosť ako domáci zvonček sa dá spraviť inak. Centrálna jednotka vás o návšteve vie informovať vami vybraným zvukom, svetelným upozornením a samozrejmosťou je aj notifikácia na mobil. Ak máte pred vchodom kameru, súčasťou notifikácie je aj fotografia osoby ktorá zvoní. Jedno tlačidlo vám nahradí domáci zvonček.Postupná úspora energií


Vďaka prehľadu o aktuálnej spotrebe elektrickej energie viete zoptimalizovať spotrebiče v domácnosti a takto potupne znížiť celkovú spotrebu.


Riadením vykurovania v závislosti na prítomnosti osôb v domácnosti viete znížiť náklady na vykurovanie a bez toho aby ste museli na to myslieť, vykurovanie sa stíši keď opustíte domácnosť a naopak upraví keď prídete domov.


Ak patríte k tým, ktorí využívajú solárnu energiu (Fotovoltaickú energiu), viete na diaľku alebo v závislosti od počasia riadiť prevádzku spotrebičov a takto lacnú energiu vyrobenú doma na streche spotrebovať vtedy, keď jej je dostatok.Úspory na potenciálnych škodách


Vďaka včasnej notifikácii o hrozbách v podobe výpadku elektrickej energie, vody na podlahe, alebo dymu v miestnosti, viete predísť väčším škodám.


Notifikácia o vysokej teplote v chladničke/mrazničke – stáva sa že niekto zle zavrie mrazničku a následne okrem vytopenej podlahy máte doma pokazené potraviny. Jednoduchým senzorom za pár € viete teplotu monitorovať a v prípade jej nárastu dostanete okamžitú informáciu na mobil.


To, že vytápate susedov, alebo seba sa často dozviete až keď je neskoro. Pod kuchynskou linkou, alebo práčku vodu nie je vidieť, ale vďaka senzorom na podlahe to viete zistiť okamžite a tak predísť ďalším škodám.


Pri veľkom výpadku elektrickej energie toho veľa nenarobíte. Stáva sa, že elektrická energia vypadne len vo vašom byte/dome (napr. vyhodený istič). Vďaka okamžitej notifikácii viete predísť roztopenej chladničke/mrazničke, vyhnúť sa nevykúrenému domu, alebo zabezpečiť rybky v akváriu.


Pre porovnanie uvádzam príklad základného riešenia, ktoré vie plnohodnotne nahradiť zabezpečenie, ovládanie žalúzií a automatickú závlahu v 5i dome a takto dosiahnuť priamu úsporu vyše 700€:A dá sa ísť ešte ďalej. V prípade použitia intelignetných wifi modulov namiesto zwave riešenia pre žalúzie, je možné celkové riešenie zlacniť o ďalších 160€!


Stále si myslíte že inteligentná domácnosť je drahá?

429 views

©2020 by Dom s rozumom.